Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych


Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dorosłych?

W powszechnej opinii gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona tylko dla dzieci i młodzieży. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ również osoby dorosłe, które mają różnego rodzaju wady postawy mogą, a nawet powinny korzystać z tego rodzaju aktywności fizycznej. Skorygowanie powstałych wad na przestrzeni lat może być trudne, ale zajęcia korekcyjne przynajmniej sprawią, że wady nie będą postępować. Często da się również je skorygować.

Przyczyn powstawania problemów z postawą ciała u dorosłych może być wiele, począwszy od wieloletnich zaniedbań aż po złe codzienne nawyki. Jedną z najczęściej występujących wad postawy wśród dorosłych jest garbienie się. Zazwyczaj jest ono spowodowane nieodpowiednimi warunkami pracy biurowej. Pozornie wygodne biurka i krzesła często niekorzystnie wpływają na stan kręgosłupa.

Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych jest zbiorem ćwiczeń, które można wykonywać zarówno z dodatkowymi przyrządami: piłką, hantlami czy taśmami, jak i bez nich. Dzięki takiej dowolności istnieje możliwość ćwiczenia praktycznie wszędzie, w domu, na powietrzu czy na siłowni.

Ćwiczenia dla dorosłych mających problem z garbieniem się

  • ściąganie łopatek w pozycji siedzącej – należy usiąść z wyprostowanymi plecami na krześle, następnie spleść dłonie z tyłu głowy i powoli ściągać łopatki za pomocą odchylania łokci do tyłu. Należy starać się rozciągać możliwie najmocniej, do uczucia delikatnego bólu. Następnie trzeba powrócić do pozycji wyjściowej. Wskazane jest wykonanie 8-10 powtórzeń,
  • unoszenie nóg i tułowia na leżąco – leżąc na brzuchu, należy umieścić dłonie po bokach głowy. Będąc w takiej pozycji, trzeba unieść w tym samym czasie tułów, ręce i nogi nad ziemię, wytrzymać kilka sekund i je opuścić. W zależności od możliwości trzeba wykonać od 5 do 10 powtórzeń,
  • opuszczanie tułowia w klęku podpartym – przyjmując pozycję w klęku podpartym, należy wykonać opuszczenie tułowia poprzez wysunięcie ramion do przodu. Następnie należy powrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć taki układ 5-7 razy,
  • unoszenie hantli w opadzie – do wykonania ćwiczenia potrzebne są dwa 1-kilogramowe hantle (lub cięższe w przypadku osób bardziej wysportowanych). Należy je położyć przed sobą, stanąć w rozkroku na szerokość barków i pochylić tułów, ustawiając go równolegle do ziemi. Ćwiczenie polega na unoszeniu hantli na wysokość klatki piersiowej i opuszczaniu ich. Trzeba zwracać uwagę na to, by podczas podnoszenia plecy były proste, łokcie znajdowały się blisko ciała i ściągały się przy tym łopatki. Wskazanych 10 powtórzeń.

Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń korekcyjnych wskazana jest delikatna, krótka rozgrzewka. Przez około 5 minut warto rozgrzać całe ciało poprzez rozciąganie, krążenie rąk, nóg, głowy i tułowia.


Newsletter

Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane