Grupa Euromedica

Rehabilitacja domowa


Rehabilitacja w warunkach domowych w ramach NFZ 


Świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej mogą być realizowane na różne sposoby. Najczęściej pacjenci korzystają z niezbędnych zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych w przestrzeni szpitala lub specjalistycznego, ośrodka rehabilitacyjnego. Warto jednak pamiętać, że pacjenci, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do odpowiedniej placówki, mogą  skorzystać z rehabilitacji w warunkach domowych. Umożliwia ona uzyskanie odpowiedniej opieki osobom, które z różnych powodów nie mają możliwości skorzystania z rehabilitacji szpitalnej.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą obecnie skorzystać z rehabilitacji domowej poza kolejnością przyjęć. Dzięki temu okres oczekiwania na dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności często jest stosunkowo krótki.        

Komu przysługuje rehabilitacja domowa?


Rehabilitacja w warunkach domowych udzielana jest pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych, które spowodowane są:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5 stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątkiem są dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia);
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego – przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
  • chorobami przewlekle postępującymi (m.in. z miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, reumatoidalnym zapaleniem stawów);
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
  • urazami kończyn dolnych – do 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
  • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

Jakie dokumenty należy posiadać, by móc skorzystać z rehabilitacji domowej:


  • skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych
  • kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności/I grupy inwalidzkiej lub orzeczenia z ZUS-u o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • kopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (np. legitymacja emeryta/rencisty, zaświadczenie o pobieraniu zasiłku);
  • kopię dokumentacji medycznej, która stanowić potwierdzi obecność choroby opisanej na skierowaniu (np. ostatni wypis ze szpitala, zdjęcia rentgenowskie, płytkę z rezonansu albo tomografii).

Krok po kroku: Jak skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji domowej?


1. Otrzymać skierowanie od lekarza

    1. Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. lekarza pierwszego kontaktu) lub specjalisty z dziedziny rehabilitacji, fizjoterapii, neurologii, chirurgii ogólnej, reumatologii itp.

      WAŻNE!

      Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia.  W tym czasie musi ono zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy konkretnie rozpocznie się rehabilitacja.

      Skierowanie powinno zawierać jasną adnotację, że rehabilitacja ma odbyć się w domu pacjenta. W tytule powinno znajdować się sformułowanie: skierowanie na fizjoterapię domową lub skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych.

      W skierowaniu powinien znajdować się również konkretny opis choroby lub urazu, która stanowi przyczynę skierowania na rehabilitację, prócz tego powinny zostać wypisane choroby współistniejące i przebyte oraz inne czynniki (np. wszczepiony rozrusznik serca) które mogą mieć wpływ na proces rehabilitacji.

      Zabiegi przeprowadzane w ramach rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

    2. Okazać aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

    • Należy pamiętać o tym, by mieć przy sobie aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest niezbędne, do tego aby uzyskać skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych. Jednak osoby które mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności mogą korzystać z rehabilitacji domowej poza kolejką.  Dlatego jeśli posiada się orzeczenie, warto je mieć przy sobie.

    Jak wygląda rehabilitacja w warunkach domowych?  


    Termin rehabilitacji należy ustalić z konkretnym ośrodkiem, w którym dostępna jest rehabilitacja domowa w ramach NFZ. Jako, że dla wielu osób korzystających z rehabilitacji domowej przemieszczanie się stanowi znaczący problem, wiele placówek umożliwia ustalenie terminu telefonicznie. Należy przynieść do placówki skierowanie oraz orzeczenie o niepełnosprawności. W imieniu osoby niesamodzielnej może to zrobić opiekun lub członek rodziny.

    Rehabilitacja może odbywać się codziennie albo kilka razy w tygodniu. Nie może być jednak więcej niż 5 zabiegów dziennie. W ciągu roku, dla jednej osoby korzystającej z domowej rehabilitacji przysługuje do 80 dni zabiegowych.

    W odpowiednio uzasadnionych przypadkach, w których konieczne jest przedłużenie terapii po to by osiągnąć konkretny cel leczniczy, okres trwania domowej rehabilitacji może zostać zwiększony. Konieczna jest do tego decyzja lekarza zlecającego zabiegi lub pisemna zgoda dyrektora właściwego oddziału NFZu.

    Rejestracja