Grupa Euromedica

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci


Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci?

Twoje dziecko ma wadę postawy? Lekarz zalecił gimnastykę korekcyjną? Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć. Przeczytaj koniecznie!

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to ćwiczenia, których celem jest profilaktyka oraz leczenie wad postawy u najmłodszych. Polega na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy. Ważnym elementem tego rodzaju gimnastyki są ćwiczenia oddechowe.

Kiedy jest potrzebna gimnastyka korekcyjna?

Najczęściej gimnastykę korekcyjną prowadzi się w przypadku dzieci, u których ortopeda stwierdzi wady postawy, czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała. Należą do nich na przykład:

  • koślawość lub szpotawość kolan albo/i stóp
  • płaskostopie
  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa)
  • plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe
  • klatka piersiowa "kurza" lub "szewska"
  • choroba Scheuermanna

Czy niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty?

Zdecydowanie tak! To on po postawieniu diagnozy przez ortopedę, powinien obejrzeć dziecko, ustalić (o ile to możliwe) przyczyny istniejącej wady postawy i zalecić ćwiczenia indywidualnie dopasowane do konkretnego dziecka. Bardzo często zaleca też uzupełniające ćwiczenia w domu i uczy dziecko oraz rodziców, jak je poprawnie wykonywać. I taka intensywna terapia gabinetowo-domowa daje najlepsze rezultaty.

W gabinecie dziecko wykonuje trudniejsze ćwiczenia, a często także jest poddawane specjalistycznym zabiegom – terapeuta stosuje masaż, chwyty i ułożenia ciała zgodnie z metodami leczenia konkretnych wad.

Czy zajęcia grupowe mają sens?

Owszem, mają, ale wtedy, gdy gimnastyka korekcyjna ma na celu zapobieganie powstawaniu wad postawy lub wtedy, gdy odgrywają rolę uzupełniającą dla zajęć indywidualnych. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty da jedynie terapia indywidualna fizjoterapeuty z dzieckiem. Udział w zajęciach grupowych związany jest z wykonywaniem ćwiczeń, które nie zawsze są nakierowane na konkretny problem danego dziecka. Dlatego korektywa grupowa idealnie nadaje się do profilaktyki, ale niekoniecznie do skutecznego leczenia. Bardzo często grupowa gimnastyka korekcyjna dla dzieci prowadzona jest w formie zabaw, konkursów, wyścigów, co ułatwia zaangażowanie dziecka w ćwiczenia.

Jakie są efekty gimnastyki korekcyjnej?

Właściwie prowadzona terapia, w zależności od wady postawy i jej nasilenia, może całkowicie ją zlikwidować lub znacząco zmniejszyć. Na przykład w przypadku skolioz, obecnie stosowane techniki pozwalają w przypadku dużych skrzywień kręgosłupa uniknąć operacji i znacząco poprawić wygląd, sprawność i funkcjonowanie dziecka. W przypadku, gdy gimnastyka korekcyjna jest stosowana profilaktycznie, najczęściej skutkuje niedopuszczeniem do powstania wad.

Im wcześniej wykryta nieprawidłowość i im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym daje lepsze rezultaty i tym krócej trwa.

Jak szybko następuje poprawa?

To zależy od wady, jej przyczyny oraz stopnia nasilenia. Najczęściej trzeba liczyć się z długotrwałą terapią i prowadzić ją regularnie i często – nawet kilka razy w tygodniu. Nie zawsze tak częste wizyty u terapeuty są niezbędne. Na ogół wystarczają 1-2 wizyty u fizjoterapeuty tygodniowo plus regularne ćwiczenia korekcyjne z dzieckiem w domu wykonywane ściśle według zaleceń specjalisty.
Gimnastyka korekcyjna
Gimnastyka korekcyjna
Gimnastyka korekcyjna
Gimnastyka korekcyjna
Gimnastyka korekcyjna
Gimnastyka korekcyjna

Rejestracja