Laseroterapia punktowa wykonywana jest na małych obszarach objętych schorzeniem. Główną jej zaletą jest możliwość skierowania promieniowania laserowego bezpośrednio na dany punkt lub punkty, które są kluczowe przy leczeniu danej dolegliwości. Zabieg jest wykonywany na zlecenie lekarza.
Przed przystąpieniem do laseroterapii należy się odpowiednio do niej przygotować. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zażyć kąpieli i dokładnie umyć skórę środkiem myjącym na obszarze objętym leczeniem. Dzięki temu skóra będzie odtłuszczona, a promieniowanie laserowe będzie efektywniej przenikało wgląd ciała.
Laseroterapię punktową wykonuje się za pomocą specjalnej sondy połączonej z aparatem. Fizjoterapeuta przez cały czas trwania zabiegu ręcznie prowadzi sondę po leczonym obszarze. Zanim jednak laseroterapia się rozpocznie pacjent otrzymuje od fizjoterapeuty specjalne okulary, które mają na celu ochronę narządu wzroku. W laseroterapii punktowej zabieg zazwyczaj wykonuje się metodą kontaktową. Fizjoterapeuta przykłada sondę bezpośrednio na skórę w odpowiednie miejsca.
Dawka promieniowania, czas ekspozycji oraz częstotliwość zabiegów dostosowuje się indywidualnie dla pacjenta w zależności od jego schorzenia, jego stadium oraz okolicy poddawanej zabiegowi.
Główne wskazania do zastosowania laseroterapii punktowej to:
- zmiany zapalne
- zmiany zwyrodnieniowe
- choroby o podłożu reumatycznym
- leczenie blizn i ran pooperacyjnych
- zmiany kostne
- stany pourazowe (zwichnięcia, złamania, skręcenia)
- owrzodzenia
- rwa kulszowa
- łokieć tenisisty
- poparzenia prądem elektrycznym we wczesnej fazie
- łysienie plackowate
- odleżyny.
Natomiast przeciwwskazaniami do stosowania laseroterapii punktowej są:
- ciąża
- obecność elementów metalowych w okolicy poddawanej zabiegowi
- rozrusznik serca
- ostre infekcje i stany gorączkowe
- nowotwory
- nadwrażliwość na światło
- zaburzenia w obrębie układu hormonalnego
- nieleczone schorzenia układu krwionośnego
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- padaczka
- czynna gruźlica.